Festiwal  Zuchowych Talentów w Przedszkolu nr 8

W ramach inicjatywy „Zuch dziewczyny” oraz realizowanego programu „Bawimy się w zuchy”  w dn. 27 października 2015r. w Przedszkolu nr 8 im. J.Ch. Andersena z Oddziałami Integracyjnymi w Staszowie odbył się I Festiwal Zuchowych Talentów. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest  rozwijanie  uzdolnień i zainteresowań wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Uczestnicy festiwalu prezentowali swoje umiejętności i talenty w następujących kategoriach: śpiew i taniec, recytacja i teatr, kategoria malarsko – artystyczna, konstruowanie z klocków, prezentacja umiejętności poznawczych, kulinarnych oraz pokaz mody. Na małej, przedszkolnej scenie dzieci wraz z rodzicami recytowały wiersze, śpiewały piosenki, prezentowały inscenizacje teatralne, prace plastyczne, np. monotypie, jesienne bukiety z liści, ciekawe budowle z klocków , np. staszowski Ratusz, talenty kulinarne (dekorowanie ciast i ciasteczek),sportowe, wykonały również  z ciastoliny bohaterów znanych bajek, a także rozpoznawały flagi  wszystkich państw świata. Prawdziwym show był pokaz mody, podczas którego w role modeli i modelek wcieliły się przedszkolaki oraz ich rodzice. Małe zuchy zaprezentowały nie tylko najnowsze trendy obowiązujące w modzie, ale przede wszystkim umiejętności aktorskie. W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście: Przewodniczący Rady Rodziców Przedszkola nr 8 Pan Tomasz Fąfara,  dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Pani Anna Kaczmarczyk, przedstawiciele Fundacji Farma, 13 SDH „Wiatr”, rodzice naszych wychowanków, przedszkolaki oraz pracownicy Przedszkola nr 8 na czele z Panią dyrektor Alicją Misiak. Występom dzieci towarzyszyły nie tylko ogromne emocje, ale i wielkie brawa publiczności. Dla większości przedszkolaków był to pierwszy tego rodzaju występ na scenie. Każdemu dziecku towarzyszyli rodzice lub inni członkowie rodziny, np. rodzeństwo. Wszystkie występujące podczas festiwalu dzieci otrzymały medale: „Jestem zuchem – mam talent”.  Medale oraz poczęstunek dla uczestników festiwalu zostały ufundowane ze środków Programu „Działaj lokalnie IX” PAFW oraz Fundacji Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży „Farma”. Festiwal  Zuchowych Talentów cieszył się wśród dzieci i rodziców ogromnym powodzeniem. Przedszkolaki wyraziły zainteresowanie udziałem w kolejnych edycjach festiwalu. Jest to dowód na to, że był to dobry pomysł nie tylko na wspaniałą, popołudniową  zabawę wraz z rodzicami , ale przede wszystkim na rozwijanie zainteresowań i uzdolnień naszych zuchów.

Zuch dziewczyny

Lidia Bąk

Kamila Kobryn Jacak

Justyna Lis

Agnieszka Sokoluk

Foto: Agata Karwacka

Dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce

Zuch dziewczyny to nazwa inicjatywy, w ramach której nauczycielki z Przedszkola nr 8 im. J. Ch. Andersena z Oddziałami Integracyjnymi  pozyskały środki finansowe -  3 tys. złotych na realizację projektu „Bawimy się w zuchy”. Celem tego projektu jest rozwijanie uzdolnień i zainteresowań wśród dzieci w wieku przedszkolnym, kształtowanie świadomości dzieci i ich rodzin w zakresie sposobu spędzania wolnego czasu, włączenie różnych środowisk w realizację i promocję  dobrych pomysłów. Inauguracja projektu odbyła się 24 września o godz. 16.00 na ścieżce edukacji ekologicznej w Czernicy. W imprezie wzięły udział przedszkolaki z „Ósemki”, ich rodziny, przedstawiciele Fundacji Farma, Przewodniczący Rady Rodziców w Przedszkolu nr 8 im. J. Ch. Andersena z Oddziałami Integracyjnym  w Staszowie pan Tomasz Fąfara, harcerze z 13 SHD „Wiatr” oraz pracownicy przedszkola i realizatorzy projektu. Spotkanie to było wspaniałą, kilkugodzinną zabawą, zarówno dla dzieci jak i ich rodzin. Małe zuchy przypomniały sobie harcerskie pląsy i zawołania, nie zabrakło zabaw ruchowych, naśladowczych, ze śpiewem. Najważniejszym momentem zabawy i jednocześnie warunkiem przystąpienia do mini drużyny zuchowej była próba zucha, która polegała na pokonaniu dość skomplikowanego toru przeszkód. Wszystkie dzieci przystępujące do próby poradziły sobie doskonale, otrzymały Medal Zucha Malucha, chusty zuchowe i pierścień, a także za druhem Mikołajem z 13 SDH „Wiatr”, złożyły obietnicę małego zucha. Zabawa zakończyła się wspólnym ogniskiem, poczęstunkiem i śpiewem przy akompaniamencie  harcerskich gitar.   Jest to pierwsze spotkanie w ramach realizowanego projektu. Warto podkreślić, że to miłe, bardzo aktywne popołudnie, spędzone w plenerze, odbyło się dzięki pomocy Fundacji Farma, ale i dzięki  temu, że wiele osób zaangażowanych w pomoc przy realizacji projektu poświęciło swój czas  w ramach wolontariatu. Dziękujemy bardzo i zapraszamy na kolejne imprezy.

Zuch dziewczyny:

Bąk Lidia